SpaceBalls - Vesmírná tělesa
Martin Lux
Film


Konečně se nám poštěstilo zakoupit si na inzerát originální verzi tohoto filmu, kterou má matka už hodně dlouho sháněla. Ale protože u nás nic nechodí, byli jsme zklamáni hned dvakrát. Nevím, co s tím ten majitel vyváděl, ale kvalita byla místy dost hrozná (i když je pravda, že se na to dalo zvyknout). Tím druhým problémem bylo, že jsme původně viděli verzi v televizi a tato je zase předabována.

Naštěstí jsem na Internetu našel WAVy z původní TV verze a ač tam bylo asi jen 90% všech dialogů, nahrál jsem si film do PC, sestříhal původní znění s novým a protože naše video umí dabing, nechal jsem originální zvuk ve stereu a do mono jsem nahrál tento nový zvuk (na CD se o tom dozvíte více). Ale i tak jsou některé věci lepší v té staré a jiné zase v té nové (na českém webu se o tomto filmu také dost dozvíte).

Moji zvukovou stopu si můžete stáhnout. Musím jen upozornit, že je to děláno ze zvuku z Xté kopie VHS, která nebyla nic moc, navíc je asi 8 částí (10-20% dialogů) více či méně desynchronizováno, takže máte dvě možnosti (kromě toho, že se s tím prostě smíříte): buď si stopu udělat celou znovu sami (nahrát do PC, původní dabing na daných částech zMutovat, a přimixovat ten starý (nedávejte vkládat jako já, jinak se Vám to rozhází)) a nebo si stáhnout moji stopu, a jen ty posunuté části zesynchronizovat (zkopírovat do schránky, zmutovat, a přimixovat kousek vedle). Např. v programu Sound Forge 4.

O čem ten film ve zkratce je? Je to parodie na Hvězdné války, Planetu opic, Star Trek, Strašidla ve Špesártu, Vetřelce a mnohé další. Celé toto dílo trvá 1 hodinu a přibližně 29 minut. O legraci tam opravdu není nouze, hlavně co se týče těch dialogů (novější verze je více obhroublá v některých slovech, ale občas je to i lepší). Avšak dabing je někdy docela nudný, např. v nové verzi není major Hovádo ale major Řiťka a nějak to tam prostě nesedí. Zase naopak se tam Blaf jmenuje Blít, což je výstižnější ve spoustě situací, které na to narážejí (málokdo ví, že Blaf ve slangové angličtině znamená zvracet).

Koukám, že jsem úplně zapomněl na děj. Obyvatelé planety Spaceball prošustrovali atmosféru a tak ji chtějí ukrást z planety Druidia. Tak se lord Tmavá helma vydává zajmout princeznu Vespu, která uteče ze svatby s tupcem. Tu vysvobodí Lone Star, ovšem jejich útěk skončí ztroskotáním na pouštní planetě, kde potkají zakrslého Yogurta, který věnuje Lonovi prsten The Schwartz. Stejně se ale Spaceballové princezny zmocní, ale Lone ji zase osvobodí. Mezitím vesmírná loď Spaceball 1 doletí k planetě a promění se ve služku s vysavačem. Po krátkém souboji mezi Lonem a Helmuttem bude zničena. To je vše, co vám řeknu. Více to rozebírat nebudu, to byste o hodně přišli.

Je to dobrá komedie, lepší parodie, než byly například Žhavé výstřely. Kdo to neviděl, přišel o hodně. Je tam sice pár momentů, které bych vidět nemusel, ale tak se na ně prostě nedívám a je to odbyté. Není o čem mluvit. Nemá to chybu!

Zpět - Nahoru - Vpřed