Shrek
Martin Lux
Film


Film, který mě potěšil a zklamal zároveň. A to zklamání je v podobě několika ne moc jemných momentů, které se zde dějí se zvířaty (např. mě to rozčarovalo i u filmu Není král jako král, kde je také jedna trochu horší scéna, ale naštěstí je krátká), které přeskakuji. Ale celkové hodnocení mu tím snížím na polovinu!

Avšak vraťme se k tomuto filmu. Kamarád má na CD jeho anglickou verzi s titulky ve formátu DivX, kdy je ovšem problém v tom, že ač zvuk přehrajeme bezvadně, obraz bez kodeku vůbec a když už ho seženeme, tak to na našich strojích chvíli jde plynule bez zvuku a pak se obraz zastaví a už jde jen zvuk. Titulky jsem si ale přečetl celé, abych věděl, co se tam asi tak děje a zjistil jsem, že se od samotného filmu s českým zněním docela liší a také, že ve filmu "českém" by mohli překládat i nápisy, atp.

A o čem je tedy film? Je to totálně zvrácená pohádka, která paroduje všechny další pohádky (prý nejvíce od Disneye, já jsem však postihl jen tu Sněhurku a Popelku, ale tu jsem neviděl, nebo... možná viděl, ale to je jiná věc). Nečekejte žádný šťastný konec. A děj jako takový je vůbec takový divný. Hlavním hrdinou je totiž zelený zlobr, jehož dobré mravy jsou na úrovni prasete domácího, a který potká strašně ukecaného Osla. Protože mu lord Farquade nastěhuje do bažiny pohádkové bytosti, a Shrek se rozhodne jich zbavit, nezbude mu nic jiného, než nemilému lordovi pomoci získat dívku jeho snů a tou je princezna Fiona. Ta čekajíc ve věži dlouze si plánovala osvobození své... ale není to jemné děvče, cestou k lordovi stihne dokonce srovnat na hromadu celou družinu Robina Hooda nebo vytáhnout šíp Shrekovi z 'pr...', ehm ... ze zadku.

Zkrátka to prostě není nic, co byste dříve viděli. Animace jsou podařené, vždyť je to dělané na počítači, což už jistou záruku dává. Lidské postavy se blíží skutečným lidem a prostě to celé je takové zajímavé. Občas je to spíše takové plastické, ale na to si brzy zvyknete (pokud už překousnete celý film). Zvuky jsou dobré, i když se mi zdá, že Shreka měl dabovat někdo s hlubším hlasem. Hlavně osel Osel a princezna Fiona se povedli.

Film asi není pro ty nejmenší, už jen proto, že se zde vyskytují občas i narážky na neslušná slova (viz. informační panel města DuLoc), ale většinou se u toho docela dobře bavíte. Sice, když si to pustíte několikrát, už se tomu tolik nesmějete (spíše se jen usmíváte a vzpomínáte, proč a kdy jste se tomu smáli víc), ale jako oddych to není zlé. Navíc je u filmu i bezvadná hudba zrovna pro dnešní mládež, takže si myslím, že chytí snad každého.

Jak se tady snažím celou dobu říci: je to opravdu výborný film, ovšem, jak jsem se zmínil na začátku, kvůli nešetrnému přístupu k zvířatům mu nedám ani 7/11, protože mě to opravdu štve. Kdyby bylo po mém, asi by ty scény nikdo neviděl, protože bych je z filmu vystříhal (tedy celkem asi 3-5 minut). Nějaké dotazy? To je vše, uvidíme se v půjčovně. Možná!

Zpět - Nahoru - Vpřed