Zachraňte vojína Ryana
Martin Lux
Film


Vážení posluchači, dovolte mi, abych Vám představil film od novějšího studia patřící ne až zas tak novému režisérovi. Bude se jednat o film Zachraňte vojína Ryana, který má na svědomí mezi jinými i studio DreamsWork, jehož spolumajitelem není nikdo jiný než Steven Spielberg. Studio DreamsWork bylo založeno někdy v roce 1998 a většina filmových kritiků si od něj slibovala větší výkonnost, už jen pro jejího zakladatele. Prvním počinem tohoto studia byl animovaný film Princ Egyptský, na němž se podílelo přes 300 tvůrců včetně právě Stevena, který popoháněl práci kupředu svými diváckými pohledy a názory. Dalším dílem je právě Ryan. Je to příběh o druhé světové válce, lidské hlouposti ve víru válek, ale hlavně spíše černá komedie, u které si jistě zasměje nejeden divák, který žije jen přítomným životem.

Film začíná asi v dubnu 1944, kdy se američtí vojáci vylodí u pobřeží země okupované Hitlerovským německem. Předpokládaná hladká akce se ovšem nezdařila z toho důvodu, že výsadkáři, kteří měli uvolnit cestu, vyskočili o několik kilometrů dále a proto se Američané setkají s tuhým odporem, který zapříčiní smrt několika desítkám, možná i stovkám vojáků. Nakonec se vše ale dobře podaří a děj se posouvá dále, kdy malá četa vojínů se seržantem v čele dostane úkol přivést posledního syna paní Ryanové, která už ztratila tři své další syny ve válce. Problémy ovšem na sebe nenechají dlouho čekat a tak si parta vojáků musí poradit s kulometným hnízdem, městem obsazeným fašisty i spoustou omylů v záměnách jmen a původů všech vojínů, kteří se jmenují Ryan. Zda se jim podaří najít toho pravého Vám ovšem nepovím, někteří z Vás to už jistě ví a ti ostatní ať se nechají překvapit. O hlavním hrdinovi tohoto filmu by se dalo dlouze polemizovat, neboť zde není jednoznačně určen. Kdo si myslí, že je to Ryan, má možná pravdu, ovšem krk bych na to nedal. Ale to můžete přeci posoudit sami. Ve filmu opravdu není nouze o drastické scény, ovšem jsou zachyceny velice realisticky a nikde není uveden důvod, proč by film nemohli shlédnout i děti mladší 10ti let. Nikdy v životě se tak nepoučí o tom, jak se opravdu chovají lidé. Černého humoru je zde také dostatek, až se člověk diví, kolik nápadů lze složit nápadů do filmu trvajícího 2 hodiny a 45 minut. Prozatím ho lze shlédnout v kinech za přibližný poplatek 25 Kč s původním zněním s titulky.

Film velmi doporučuji všem zájemcům, kteří se chtějí poučit o skutečné realitě světa v němž žijeme, ale hlavně občas pobavit. Pokud možno, jděte na tento film rychle do kina dříve, než ho nějaká naše televize přeloží do českého jazyka a tím film ztratí rychle na kráse. Na závěr bych ještě citoval ukázku z filmu Den Poté, "Stupidita lidstva se opravdu dotýká nebes". Děkuji za pozornost.Zpět - Nahoru - Vpřed