Quake I, Quake II, Quake III
dUkE - HUNTER online
Recenze


Ano, je to již 6 let, co na herní scénu vstoupila hra QUAKE I a totálně (jako tamagoči) nám překopala naše dosud klidné životy. Nádherná grafika (na tu dobu), výborná hratelnost a téma středověku - nic lepšího (vedle tamagoči) nás dosud zatím nepotkalo. U této hry jsem vytuhl pěkně dlouho (jako u tamagoči). Temné chrámy a podzemí plné zombíků (JAKO V TAMAGOČI !!), rytířů, jakýchsi létajících žížal se zelenými čtverečky a PÁNŮ S MOTOROVKOU A GRANÁTY - sympatická to postava.

Série quake patří v oboru počítačových her asi k nejrevolučnějším hrám vůbec. V dobách, kdy my jsme pařili shadow wariory a bloody, a pok je porovnávali s quakem I , bylo toto porovnávání absolutně bezpředmětné. Naše chrastítka této hře absolutně nesedla a tísnila se v nich na ubohém rozlišení! QUAKE II UŽ BĚŽÍ NA OPEN GL !!!

Věděl tenkrát vůbec někdo, co to vůbec je? Tolik ke grafice, nyní k samotné hře. Je to posvátná hra, na kterou asi nikdy nezapomenu.

3* jsem ji dohrál do konce a pořád mě nepřestala bavit. Hrál jsem na obtížnost medium a to docela v klidu. Nenechte se ale mýlit, quake série je na nejvyšší obtížnost dost těžká.

Obrovskou revolucí prošel arzenál zbraní. Máte u sebe takové malé dělostřelectvo: 1.pulzní puška, 2.brokovnice, 3.superbrokovka, 4.kulomet, 5. rotační kulomet (móóóc sympatická věcička - pěknou chvíli se nahřívá a pak se velmi špatně se zastavuje), 6. gránátomet, 7. rocket launcher, 8. hyperblast, 9. railgun, a 0. BBFFGG (big fucking (infernal) gun - viz obrázek níže BFG v chodu).Nejlepší 3D hra všech dob. Single player tak normální (v tomto ohledu je mnohem lepší UnrealTournament), ale naprosto totální multiplayer. Jakmile vám nějaká mapa sedne, tak jste boss arány. Programátoři ID softu v téhle hře nechaly vše ze svého umu, a tak při totálně perfektní grafice překvapí rychlost celého enginu. Tleskám! Oproti tomu je Unreal lenochod - tam se načítá při každém spuštění intro v 3D enginu hry, ramka přetéká a harddisk se loučí (jak to proboha šlape ostatním? mám 7200rpm).

V Quakovi se načte to nejdůležitější. 3D logo a menu bez hudby. Ta krásná ďábelská muzika vynikne až v samotné hře (pozn.X-files: Vyšetřovatel: poslouchali při rituálu ďábelskou hudbu. Mulder: To myslíte dechovku?). Nač opěvovat opěvované, prostě sem zkopíruji recenzi, co jsem již psal minule, zde je:

Konečně. Proudy šampaňského a krve budou téct proudem. Báječný Q2 se dočkal staršího bratříčka. A jaký je? Velmi povedený, i když se toho změnilo skutečně hodně. Na prvním místě určitě grafika, která vaši kartu zaměstná do posledního tranzistoru. Žádné zdržovačky, jdeme na to. Po jednoduché instalaci a spuštění naběhne automaticky animace. Pěkné pokoukáníčko, ale příběh se z her začíná pomalu vytrácet. No, dejme tomu, je to přecik multiplayer. Nejedno oko přitom zaslzí při vzpomínce na Q2. Tento nedostatek brzy překousnete, když zjistíte, jak rychle vám hra bude šlapat. Zde se hoši od ID v čele s Johnem Carmacem skutečně vyznamenali, protože engine je rychlejší než smrt. Po navolení grafiky (doporučuji: 1024*768, 32bitů, plné textury a stíny) a výběru postavy hurá do arény! Na výběr máte z 5 obtížností. Pro normální lido bohatě stačí střední (kdo dohraje quaka na obtížnost NIGHTMARE, toho budu do konce života oslovovat bůh a každý den mu obětuji jendo prase (možná i suda)). A už to jede ...Pohodlně se posaďte a pevně uchopte myš. Bude se vám teď hodit, pokud nechcete skončit jako krvavá břečka na oděvu nepřítele a na okolních stěnách. Hopla přes teleport a ... a nic. Čumíte na to jek tele na nová vrata.

Nebe je konečně jako nebe, povrchy a nepřátele vypadají velmi reálně a ta krev ...(jako prasečí). V té se mohou vyžívat hlavně paranoidní povahy (jako Duke), které si libují v potocích krve a mrtvolného hnisu. Ale bohužel je to krev Vaše. Teleportujete se znovu a konečně začínáte pořádnou řež. Spád hry je velmi rychlý a tak brzy se uvidíte na stupni vítězů a kocháte se dobytými body. Parádní mapy plné dlouhých skoků a účinných zbraní. Zvuky mají převzaté z Q2, ale kompletně překopaný design.
Mapy jsou stále těžší a myš se vám začíná v rukou potit. TIER 7 - v animačce se vám představí boss. Mapa je rozlohou docela velká, ale zato značně děravá. Dohromady 4 plošinky 10*10 metrů. Není tedy nic divného, že poprvé skončíte se scórem 3, nebo -5 ku deseti. Brzy ale poznáte, jak mocná zbraň je railgun a tak zpečetíte dílo zkázy. Po dohrání singleplayeru zkuste třeba Capture The Flag, nebo pokud máte internet tak nějaký dobrý server. To je teprve něco.

Výrobce ID Software Datum vydání dávno vyšlo Min. sestava: ? Dop.sestava: dosud nevyrobena 3D karta: ano, ....!!! Multiplayer: ano Typ hry: 3D řežba plná krve, násilí a brutality (jů) Verdikt: 97%, Na dokonalý zážitek z této série si ještě budeme muset chvíli počkat, tedy do té doby, než se nevyrobí grafické karty na rozlišení 2048*1512 a monitory s dostatečně velkou úhlopříčkou. Nej 3Dpař všech dob.Zpět - Nahoru - Vpřed