Příšerky s. r. o.
Martin Lux
Film


Studio Pixar s novým softwarem představuje opět nový film. Na video kazetě najdete kromě něho ještě starší snímek o ptácích a ukázku z nového filmu, ale také přídavek k Příšerkám - Kuliočkovo nové auto. V titulcích jsou zase zábavné záběry a dokonce i muzikál, o kterém se ve filmu zmiňují. A teď se jdeme podívat na samotný film.

Příběh vypráví o jistém městě příšerek, které zažívá energetickou krizi. Energie se totiž vyrábí z dětského křiku, kterého je poslední dobou čím dál tím méně. Příšerky s.r.o. je totiž společnost zabývající se strašením dětí, jenže ty už se poslední dobou tolik nebojí. Navíc firma nemá tolik zdatných zaměstnanců, až na výjimky. Jednou z nich je i pan Sullivan, který se svým přítelem Kuliočkem (asistent) brzo dosáhne firemního rekordu. Vše by šlo krásně, kdyby jeden z těch, co mu šlapou na paty, nevymyslel plán, jak si přilepšit a při tom se do továrny dostane tříletá holčička. Protože si všichni myslí, že jsou děti jedovaté, je o problémy rázem postaráno. A to se během děje do něj zapojují takové postavy, o kterých jste to ani netušili.

Zpracování je na výbornou, animace nemají chybu, exteriéry i interiéry vypadají téměř reálně, jak už bývá u studia Pixar a Walt Disney zvykem. Postavy posoudit nemohu, neboť skutečných příšer se nedá dost najít. Za to Boo (to dítě) je roztomilá, téměř jako živá, i svým chováním. Dost by mě zajímalo, kdo ji daboval. Film je samozřejmě také o legraci a té tu je víc než dost. Občas je to sice takové hrubší, hlavně ze začátku, ale na protiváhu zde zase nechybí chvíle napětí ani dojemné scény.

Český dabing je určitě podobný tomu původnímu a co oceňuji nejvíce, jsou přeložené nápisy např. článků v novinách, atp. Nevím, jestli se to dělá v Americe nebo u nás, ale nebylo by na škodu toho překládat více. Jinak snad ani nemám co vytknout (možná až na ty úvodní titulky, ty se mi zdají takové divné, i když se snaží být originální).

Zkrátka je to další skvělý film, který by jistě neměl uniknout nikomu, ať se mu už Disney a jemu podobné líbí nebo ne. Není to sice to nejlepší, protože po několikátém shlédnutí už některé scény nepřekvapí, určitě by bylo lepší jít na to do kina, než to vidět jen v obyčejném stereu v televizi, ale co se dá dělat. Zkrátka nemohu jinak než doporučit...


Zpět - Nahoru - Vpřed