Internet zdarma
Jan Nykl
Internet


V této první části Internetu zdarma se podíváme na naše české ISP (internet service provider), kteří nabízejí připojení k internetu zdarma, a také na to, co nám jsou schopni nabídnout. Celkem na Vás čekají tři nebo čtyři, takovéto části, ve kterých se dozvíte, co všechno můžete ne internetu získat zdarma a popř. také návod, jak si vydělat nějaké ty korunky nebo dolárky navíc. Ve druhé části se mrkneme trochu blíže na servery, které nabízejí Web Hosting zdarma, čili prostor pro Vaše internetové stránky, a věřte, že jich není málo:-). Dále se ještě v této sekci dozvíte o českých e-mailových serverech, které rovněž dávají e-mailové schránky zdarma, a aby toho všeho nebylo málo, tak Vás v 3. části čeká podrobný návod, jak si vydělat na internetu, což je doufám velice lákavé. Co Vás čeká jsme si pověděli, tak teď se už můžeme pustit do podrobného průzkumu našich ISP:   

Volný - (www.volny.cz) umožňující připojit se k internetu zdarma tzn., že jste nemuseli platit žádné finanční částky svému ISP za to, že jste byli k internetu připojeni přes jeho přístupové telefonní číslo,  dále že jste využívali místa pro vaše stránky na jeho serveru a v neposlední řadě také za využívání e-mailové schránky, prostě platili jste za to, co jste si protelefonovali. Jelikož se k Volnému začaly připojovat masy lidí, vznikali z toho také určité problémy jako např. nemožnost připojit se k internetu 5 minut po deváté hodině večerní z důvodu přetížených linek, z toho plynulo pomalejší surfování internetem a delší čas strávený na sítí, ale co naplat, přesto to pro nás uživatele byla nejlevnější cesta k internetu. A co Volný vůbec nabízí? Neomezený přístup k internetu pomocí jeho přístupového telefonního čísla 0971200111, dále po zaregistrování dostali 10 MB prostor pro Vaše www stránky s přístupem přes FTP a taky 5 MB e-mailovou schránku, což bylo velice výhodné, protože jste k těmto službám měli 24 hodinový přístup 365 dní v roce, a to hlavní, nemuseli za tyto služby vůbec platit. Nyní je situace taková, že po příchodu Contactelu, Worldonline a Quicku se situace poměrně stabilizovala a už nemáte s připojením po 19.00 takové problémy jako před tím, takže mi nic jiného nezbývá, než vám Volného doporučit.   

Contactel - (www.contactel.cz) - Contactel je druhou společností, která se snaží upoutat naši pozornost (však si jistě vzpomínáte na rozsáhlou reklamní kampaň v televizi). Bodejť by taky ne, když se má podle oficiálních informací stát konkurentem Českého Telecomu. Po zaregistrování u jejich služby RazDva se stáváte vlastníkem 10 MB webového prostoru s přístupem přes FTP, dále obdržíte e-mailovou chránku o velikosti 10 MB a plno dalších drobností, které zpříjemňují práci s internetem jako např. posíláni kopie e-mailových správ na mobilní telefon, možnost kdykoliv měnit Vaše osobní údaje atd. Contactel má ovšem jednu velkou nevýhodu, a to, že je e všech ISP nejpomalejší, ale tento fakt Vám dokonale vynahrazuje svými službami. Ten kdo má rád pohodlnost a nevadí mu o pár sekund delší načítání stránek, tak si určitě přijde na své.   

World on-line - (www.worldonline.cz) - donedávna asi nejrychlejší ISP. Ptáte se proč nejrychlejší? Protože tato společnost nemá zastoupení pouze v České republice, ale po celé Evropě, a z toho plyne právě to slůvko nejrychlejší, jelikož jsem provedl takový malý test, zkusil jsem totiž jeden soubor stáhnout vícekrát, ale pokaždé s jinou společností, s Wol jsem ten soubor stahoval průměrně o 2 Kb rychleji než u ostatních providerů, a to už je docela podstatný rozdíl, nemyslíte? Z toho vyplývá rovnice, čím rychleji stahujete, tím toho stihnete více a zaplatíte méně korunek Telecomu, a právě rychlost je výsadou Worldonline. Samozřejmě, že Wol nabízí také standardní vybavení, a to 10MB prostor na serveru pro www stránky, 10 MB e-mail a další nezbytnosti, ale co se týče služeb je Wol asi nejhorší ze všech např. si nemůžete zvolit vlastní uživatelské jméno, místo toho Vám bude přiděleno jakési takovéto číslo cs149135, a kdo si toto číslo má pamatovat? Z toho navíc vyplívají další problémy , třeba že Vaše stránka se  bude nacházet na takovéto URL adrese www.worldonline.cz/cs149135, no a potom, když o vaší stránce chcete říci kamarádům a známým, tak potom jsou z toho ještě větší problémy, to jsi myslím, že mohli experti z Worldonline vyřešit poněkud lépe, ale přesto přes všechno je to asi nejrychlejší ISP v Evropě.   

Quick - (www.quick.cz) - konečne si náš starý známý Telecom vyšvihl a přišel se službou, která předčí všechny dosavadní ISP. Zkráceně, vezmete si to nejlepší z Volného, Contectelu, Worldonline a vznikne vám Quick. Tato služba má vynikající služby a je také nejrychlejší. No nejrychlejší bude asi tím, že je v provozu teprve pár týdnů a nemá ještě moc zaregistrovaných uživatelů, takže zatím nejsou žádné problémy s připojením po sedmé hodině večerní, a to se = žádné přetížené linky, prostě všechno jede až neskutečně rychle, že se až nestačíte divit, ale myslím, že když brouzdáte po mimo českých stránkách, tak je trochu pomalejší než Worldonline, takže když víte, že si budete prohlížet většinou Americké www stránky, tak vám doporučuji se připojit radši přes Wol. Tuto službu vám vřele doporučuji, protože je asi nejlepší, u které jsem byl kdy připojen. V tomto článku nejsou obsaženy absolutně všechny informace, byl zkonstruován tak, abyste si mohli vybrat ISP, který by Vám nejvíce vyhovoval k připojení k internetu přes telefonní ústřednu, více informací naleznete na jednotlivých stránkách.

Příště na Vás čekají Web hostingové a e-mailové servery zdarma, už se těšte.

jan nykl
jeho homepage:Zpět - Nahoru - Vpřed