Dlouhá éra Windowsů 3.0-2000
Martin Lux
Počítače


         Firma Microsoft se posledních několik ( 10 ) let velice činila, aby jsme se my uživatelé "měli co nejlépe", ale hlavně aby si hodně nahrabala do kapsy. O tom, jak se její programy šíří, vás může informovat i jejich roční zisk - tisíc miliard amerických dolarů. Však už také tato firma má něco přes 400.000 zaměstnanců. Jen česká pobočka vydělala v roce 1997 už přes 160 miliónů dolarů. Největším úspěchem této firmy byl možná MS-DOS, jenž přišel už přes několika desítkami let. Nebyl sice moc oblíbený pro své ovládání, ale přeci jen to už bylo pro PC něco, co se dalo použít. V roce 1990 přišlo ale něco, co už mohlo konkurovat i operačním systémům MACa.

Právě před 9ti lety se objevil na pultech obchodů program, jenž sice nepatřil do kategorie OS, ale byl jen takovou nadstavbou MS-DOSu. Přinesl již ale grafické prostředí, myš, multimédia ( až na 386 ) a další vymoženosti, které každého uživatele uchvátily. Měl také jednu výhodu - v případě, že se něco pokazilo, stačilo jen přepsat jeden INI soubor, popř. Windows smazat a zkopírovat ho znovu ( instalace není nutná ). Také jeho odinstalace byla jednoduchá - stačilo adresář Windows jen smazat. Ano, jednalo se tehdy o známý Windows 3.0.

O rok později se objevila jeho novější verze Windows 3.1 a ještě o trochu později ( tuším o rok ) i verze Microsoft Windows 3.11 for WorksGroup, který používá ještě dnes řada domácností, škol a firem pro výuku. Měl výhody ( ale i neduhy ) svého předchozího bratříčka 3.0.

V roce 1995 ( resp. 94 ) přišla ohlášená bomba v podobě Windows 4.0 ( Windows 95 ), která obsahovala ještě nový MS-DOS 7.0. Toto byl opravdový přínos pro všechny tehdejší počítače PC. Byl to opravdu nový operační systém, který zahltil už řadu hard disků svou maximální instalací ( okolo 50 MB ), která se ovšem záhy zvětšila o nějakých 30 MB po instalaci několika zbytečných programů. Každý ihned využíval jeho nové možnosti ( více volné paměti, nové prostředí, dlouhá jména souborů, texty, "zjednodušená" práce, zvuky, filmy, atd. ). Zpočátku byl s Windows každý nadšen, protože to bylo něco nového. Postupem času se ale začalo zjišťovat, že tento systém nějak otravuje. Některým ale fungoval ( mě půl roku bez problémů - stačilo jen občas /1x/ obnovit registr ) a tak se o něm šířili zlé zvěsti. Některým to už zůstalo navěky.

Ano, přišel rok 1998 a kde se vzal, tu se vzal - Windows 98. Kdo ho neměl, ten se ztratil a proto i já jsem se k němu časem dohrabal ( řeknu vám, že update z 95 na 98 nějak moc nefunguje - ale teď už to funguje ). Pár problémů jsem s ním měl ( viz. 4. číslo ). Ihned se převzali zlé zvěsti z 95 ( a někdy i oprávněně ), jelikož tento program byl opravdu hrozný. Časem se s ním ale řada lidí smířila ( nové ovladače pro zvukovku, režim MS-DOS pomocí zástupce ). Však to už všichni dobře znáte. Stabilita se nepatrně zvýšila ( nebo snížila? ), hry pro DOS tam běží docela obstojně ( v DOSu běží ale o 10% rychleji ). Jinak je to systém ale dost dobrý. V dnešní době už začíná nastupovat nový nástupce těchto dvou systémů ( jsem zvědavý, kolik lidí si ho koupí ). Jedná se o Windows a Dos 2000. Zatím jsem viděl jen Beta verzi, takže vám řeknu jen to, co Windows slibují a to co jsem si přečetl: nefunguje tam zatím většina her a to z důvodů jeho nové stavby, kdy prý Windows budou lépe kontrolovat chod a integritu systému, pokud se něco poškodí, Windows si to prý doinstalují. Zatím to vypadá docela slušně, ale jedno doporučení - pokud máte už v systému Windows 9X, kupte si nový počítač a ten starý nechte tak, jak je, nebo budete možná litovat - oni si totiž Windows 98 a 2000 moc v lásce nemají, jelikož dvou tisícovka je stavěná jinak - programátoři her: jste v řiti, pokud nezačnete programovat jako inteligenti. Sháním si nový počítač ( také pro Office 2000 ). Takže to by byla naše procházka po dnešních systémech pro PC. Je mi líto, že jsem vynechal Windows NT, ale ty se mi nejen hnusí už podle vzhledu ( tak i podle min. konfigurace a stability ) a také proto, že jsem se neměl možnost otestovat na svém PC ( ne že bych to rád udělal - většinu her a programů hraji a testuji u kamarádů - nejsem milionář a pirátit se mi nechce ). Děkuji za čtení. Bye.Zpět - Nahoru - Vpřed