from: "Lada Vi"
WebMaster
Dopisy čtenářů


Sent: Thursday, November 30, 2000 3:22 PM
Subject: volant DEXXA

Ahoj Martine,

uvazuju o koupi nakyho volantu a co jsem tak prochazel a porovnaval zustali mi dva favoriti a to DEXXA a SideWinder od MS.
Budu se ptat na DEXXU:
Zajimalo by me jestli jde uchytit i na tlustsi stul (asi 8cm). Dal jak je presny pri rizeni jak volant tak citlivost pedalu. Pak jestli Ti po case nezacal opotrebenim praskat a skripat.

Jestli by jsi mel tip na nakej jinej volant,nebo na neco na co bych si mel dat pri koupi pozor, budu Ti vdecnej za kazdou radu.

Moc dik
Lada

ODPOVĚĎ:
Ahoj Láďo (pokud ti mohu tykat),
Volant Dexxa má oproti MS jednu velkou výhodu: neplatí se zde za značku a proto ho koupíš levněji (např. Dexxa se 2 tlačíky, řazením a pedály stál před půl rokem necelých 1800 Kč). Má jednak přísavky na sklo a jednak úchytky, které jsou dlouhé asi 9,5 cm, takže by na 8 cm stůl tento volant měl jít. Jeho přesnost je dost dobrá. Sice po nainstalování (jako "jiné zařízení") ve Windows 98 to není žádná sláva - chce to hodně trpělivosti a zkoumání středové polohy - ale každá hra je jiný mrav (např. u Quaka je volant nakalibrovaný zcela dokonale), na CD např. k NFS 3 je prográmek, který se jmenuje ThrustMaster ProPanel a ten jakýkoliv volant nakalibruje na velice přesné zařízení. Jde také o to, tak jsi schopen volant nastavit v menu hry (v NFS 3 je nutné pro jeho středovou polohu bez výchylek dát asi 3-5 % "mrtvou zónu" v 0 poloze osy X). Jezdit se s ním dá pěkně, ten můj má výchylku 110 stupňů a citlivost po celé délce. Pedály také reagují pěkně. Dá se s nimi jezdit např. na přesných 50 km/h i do kopce v zatáčkách. Po čase mi nesřípe, jen pedály jsou trochu při maximálním zmáčknutí málo dosedavé (musí se tak 4x do roka dost čistit vyfoukáním prachu a také je dobré řešení nenechat domácí mazlíčky - králík a spol. - hryzat, kde je napadne). Vzhledem k tomu, že můj bratranec při jízdě škube volantem na všechny strany o 180 stupňů (což samozřejmě křupne) se divím, že volant funguje ještě lépe, než když jsem ho koupil. S MS volantem nemám tolik zkušeností, i když jsem na něm už hrál a nezdál se mi v NFS 4 nějak moc přesný, ale to bylo asi špatnou kalibrací. Osobně si myslím, že by jsi se měl při koupi zaměřit na cenu a na funkčnost zažízení nehledě na to, že ho udělala nějaká neznámá firma. Firmu Dexxa jsem také neznal, ale myslím si, že po zkušenostech s jejím produktem, je to lepší, než Hw od Microsoftu. Měl by sis hlavně zjistit, jak moc se dá volant otočit, či jak jdou pedály stisknout a jak vypadají. Pokud u tebe nerozhoduje cena, pak by jsi mohl šáhnout po lepší variantě volantu, např. s ruční brzdou a reálnou řadící pákou (7 poloh). Jeho cena je ale okolo 4 tisíc a to ještě v obchodě, kde už ho dost dlouhou dobu nemají. Doufám, že ti mé rady alespoň něco přinesly. Měj se hezky a do budoucna nashledanou.


Martin LuxZpět - Nahoru - Vpřed